Jak wybrać buty do biegania?
Kluczem przy wyborze odpowiednich butów biegowych jest:
- ich przeznaczenie oraz warunki, w których będziesz biegać,
- doświadczenie treningowe nowego właściciela oraz
- kilometraż pokonywany przez niego w miesiącu.
Wstępnie trzeba określić do jakiego typu treningu chcesz kupić buty – czy mają to być buty treningowe, buty treningowo-startowe czy buty startowe.
Buty do biegania już od pierwszego treningu powinny podstawą Twojego wyposażenia.
Dobre dobrane buty biegowe minimalizują ryzyko jakichkolwiek kontuzji przeciążeniowych, których możesz doświadczyć podczas uprawiania tego sportu, dlatego Twój zakup powinien być przemyślany i najlepiej skonsultowany ze specjalistą w zakresie doboru obuwia biegowego.
Buty treningowe
Charakteryzują się większą ilością amortyzacji i stabilizacji od innych rodzajów obuwia biegowego. Modele treningowe mają przede wszystkim pochłonąć jak największą ilość wstrząsów podczas biegu i możliwie najlepiej odciążyć stawy – ma to na celu minimalizowanie ryzyka urazów przeciążeniowych. Im wyższa waga biegacza, tym większa potrzebna mu amortyzacja.
Buty treningowo-startowe
Nieco różnią się od treningowych. W tych modelach wypośrodkowana jest amortyzacja i zwrot energii potrzebny przy szybkich odcinkach i ewentualnych zawodach. Jest w nich na tyle amortyzacji, żeby można było spokojnie biegać dłuższe jednostki treningowe bez mocnego obciążania stawów, oraz tyle dynamiki, żeby można było odczuwalnie przyspieszyć na krótkich, dynamicznych odcinkach lub zawodach. Buty treningowo-startowe polecane są również jako but treningowy dla lżejszych biegaczy, którzy nie potrzebują dużej ilości amortyzacji.
Buty startowe
Są to „najszybsze” buty z całego katalogu. Ich zadaniem jest przede wszystkim zwrot energii, co przekłada się na szybszy bieg i ułatwienie w osiąganiu Twoich celów związanych z rekordami życiowymi. Większość z nich posiada wbudowaną płytkę z włókna węglowego, która (niczym turbosprężarka w samochodzie) zapewnia jeszcze większy zwrot energii i pomaga biec znacznie szybciej, czego przykładami są kolejne rekordy świata na biegach ulicznych.
Zdefiniuj teren w którym chcesz biegać
Kolejnym ważnym czynnikiem jest teren, w którym będziesz realizować swoje jednostki treningowe. W butach biegowych mamy do czynienia z różnymi bieżnikami, które są nastawione na jak najlepszą przyczepność w różnych warunkach:
Buty do biegania po asfalcie
Charakterystyczna cecha butów asfaltowych to dosyć płaski bieżnik z rowkami, które mają odprowadzać wodę w gorszych warunkach pogodowych. Większość butów asfaltowych ma jednak bardziej agresywne bieżniki, które świetnie sprawdzają się też lekkim terenie, takim jak szuter czy ubite leśne ścieżki.
Buty do biegania w terenie
Jeśli biegasz tylko w terenie, np. w lesie, górach, to na Twoich nogach powinny znaleźć się buty, które mają znacznie bardziej agresywny bieżnik. Pozwala on na łapanie odpowiedniej przyczepności na grząskim podłożu, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko poślizgu. Oprócz mocnego, agresywnego bieżnika, buty do biegania w terenie mają wzmocnioną cholewkę w miejscach najbardziej narażonych na obtarcia przez korzenie i kamienie, dlatego wytrzymają w tych warunkach dłużej niż buty asfaltowe.
Czym jest DROP w butach biegowych i dlaczego jest on istotny?
Drop to różnica wysokości pomiędzy piętą a śródstopiem. Im wyższy drop, tym łatwiej będzie uzyskać pełne przetoczenie od pięty do palców podczas biegu. Najpopularniejszą wysokością dropu jest 10mm. Niski drop jest bardziej wymagający, ponieważ zmusza biegacza do biegu przez śródstopie. Bardzo często niższe dropy spotykane są w butach do biegania w terenie, ponieważ czucie podłoża i każdej nierówności jest bardzo ważne.